Yazılı Basın Sigortacılık sektörünün sorunları ATSO'da masaya yatırıldı

Sigortacılık sektörünün sorunları ATSO'da masaya yatırıldı

 

Kaynak : ATSO Web Sitesi   Tarih : Ocak 2010  

 

Türkiyede kurulu özel sigorta acentesinin yaklaşık % 5inin Antalyada bulunduğunu belirten ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya olarak bireysel sigorta dışında, ekonominin çeşitli alanlarında sektör bizim için önemlidir. Tarım sektörümüzde önemli bir sigorta ihtiyacı vardır. Bunun dışında turizm sektörümüzde de sigorta büyük önem taşımaktadır dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi ve ATSO 44. Grup (sigortacılık faaliyetleri) Meslek Komitesi  tarafından ATSO Atatürk Konferans Salonunda Sigorta Sektörünün Sorunları ve Gelişimi konulu toplantı düzenlendi.

Antalya bölgesinde faaliyet gösteren sigorta acenteleri yönetici ve çalışanlarının yoğun katılımına sahne olan toplantının açılışında bir konuşma yapan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye de kurulu özel sigorta acentesinin yaklaşık % 5inin Antalya da bulunduğunu belirterek, Odamıza kayıtlı acente sayısı 857 dir. Buna Alanya, Manavgat, Kumluca ticaret ve sanayi odaları dahil değildir. Bu önemli bir veridir dedi.                                                                                                        

 

 ATSO nun sigorta acentelerinin Antalya da var olan kalitesinin korunması ve arttırılması için her türlü desteği verdiğini belirten Budak, Antalya olarak bireysel sigorta dışında, ekonominin çeşitli alanlarında sektör bizim için önemlidir. Tarım sektörümüzde önemli bir sigorta ihtiyacı vardır. Bunun dışında turizm sektörümüzde de sigorta büyük önem taşımaktadır. Odamız sigortacılık meslek grubumuzun öncülüğünde, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sigortacılık Bölümünün açılmasını sağlamıştır. Bölümün  dersliklerinin yapımına odamız ve sektör kuruluşları destek vermiştir.  Böylece sektörümüz ve meslek komitelerimiz örnek bir çalışmaya imza atmıştır diye konuştu. 

Türkiyede sigortacılık sektörünün geleceği çok parlak

Türkiyede 2002 yılından bu yana % 400 büyüyen sigortacılık sektörünün küresel krizden ciddi biçimde etkilendiğini, 2009 yılında prim hacminin bazı kalemlerde düştüğünü ve karlılıkta % 20nin üzerinde daralma yaşandığını belirten Budak, dünyada dev global şirketlerin iflas edip, sektörde geniş çaplı konsolidasyon beklenirken, Türk sigorta sektörünün birçok gelişmiş ülkeye göre daha iyi bir durumda olduğunu söyledi. Türkiyede sigortacılık sektörünün geleceğinin çok parlak olduğunu ifade eden Budak şöyle konuştu; 

Dünyada 4,5 trilyon dolarlık prim üretiminde halen 10 milyar dolardan daha az pay alıyoruz. Dünya nüfusunda payımız % 1in üzerinde ama prim payımız beş kat daha düşük, binde 20lerde bulunuyor. Dünyanın 17. Büyük ekonomisi olarak sigorta priminde altmışıncı sıralarda olmamız kabul edilemez. Türkiye nin prim üretiminde dünya sıralamasında altmışlı sıralarda olması sektörün gelecekte hızla büyüyeceğini göstermektedir. Belçika gibi küçük bir ülke bile 50 milyar dolar prim ürettiğine göre biz henüz yolun başındayız. Türkiye nin bu sektörde orta vadede 30 milyar dolarlık bir hacme ulaşması mümkündür ve gereklidir. Gelişmiş ülkelerde hayat sigortası diğer sigortalara eşit veya daha fazla iken, Türkiye de hayat sigortası diğer sigortanın 6 veya 7de biri gibi çok düşük bir oranda kalmaktadır. Dolayısıyla bu alanda da sektörün iş hacmi 2-3 kat büyüyecektir.

 

 

2010 yılının geçen yıla göre daha iyi geçmesini beklediklerini de ifade eden Budak, ekonomide hükümetin güven artırıcı ve reel sektörü destekleyici önlemler almasını beklediklerini kaydetti. İstikrarlı bir büyüme sağlandığı takdirde sigorta sektöründe de rahatlama sağlanabileceğini belirten Budak konuşmasını şöyle sürdürdü;
Ancak, sigorta sektöründe şirketlerimizin ve acentalarımızın güçlenmesi için sektörel düzeyde ve yasal düzenlemelerde ele alınması gereken önemli konular bulunmaktadır. Sektör düzenleme ve denetleme kurulu gibi, kıdem tazminatı fonunun bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi gibi önemli konular bulunmaktadır. Trafik sigortasında sektörün yükünün veya riskinin azaltılması, tarım sigortası gibi yeni alanların geliştirilmesi konuları üzerinde de durulması gereklidir. Sektörümüzün özellikle yıkıcı fiyat rekabetinden kaçınması gereklidir. Acentaların çalışma koşulları üzerinde durulması, acentaların mesleki kimliklerinin güçlendirilmesi, poliçe pazarlamasında belirli kriterlere uyulması gerekmektedir. Bu arada bankaların konut sigortası, kredi sigortası ve hayat sigortası gibi alanlarda acentalarla haksız rekabet içinde olmaları da önemli bir konudur. 
Daha sonra kürsüye gelen TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Süleyman Özer ise, 14 Haziran 2007de yapılan yasal düzenlemeden sonra sektörde önemli değişiklikler yaşandığını belirterek, artık her önüne gelen kişinin acentecilik yapmasının önüne geçildiğini, sektörün modern bir yapıya kavuştuğunu söyledi. Sektörün bir birliğinin ve sorunlarının çözülebileceği bir komitesinin bulunduğunu ifade eden Özer, sigorta acentelerine. Mesleğimizi üst düzeye çıkarmak ve  saygın bir hale getirmek için sizleri daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Levha kaydı olmadan poliçe satan, fiziki şartlara uygun olmayan ofislerde poliçe satmayan çalışanları mutlaka bağlı bulunduğunuz odanıza veya TOBB Sigortacılık Müdürlüğüne bildirin çağrısı yaptı.

 

Toplantıda Sigortacılık Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fuat Erdal Sigorta Acenteleri Eğitimleri, Sigorta Bilgi Merkezi Müdürü Mehmet Üst, Sigorta Bilgi Merkezinin Sigorta Sektöründeki Yeri, Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Metin Karacan Sigortacılıkta Tahkim Sistemi ve İşleyişi, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Mehmet Levent Ergun Gelecekte Sigorta Acenteliği, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç Sigortacılık Sektöründe Yeni Kuruluşlar ve Oluşumlar, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez de TOBB un sektörle ilgili çalışmaları konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

ATSO Başkanı Budak, toplantıya katılımı nedeniyle Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Gençe bir plaket verdi.